Kontrola užívání léků
PROČ JE DŮLEŽITÁ SPOLEHLIVÁ ORGANIZACE UŽÍVÁNÍ LÉKŮ?
Na základě zkušeností mnoha pacientů po celém světě inteligentní dávkovače léků upozorňující na nutnost užít lék přesně podle předpisu lékaře mohou mít přímý vliv na:
- ÚČINNOST LÉČBY PACIENTA díky pravidelnosti užívání léků
- SNÍŽENÍ NÁKLADŮ vynaložených na léky - omezení nežádoucího prodloužení léčby a zbytečné použitelnosti léků
- KVALITA ŽIVOTA pacienta a zároveň i opatrující osoby - soustředění se na jiné důležité momenty života, bez nutnosti neustále řešit otázku zapomněli-nezapomněli jsme lék
Manuální elektronické dávkovače léků
Z cílem zajistit efektivní organizaci užívání léků během celého dne (nejčastěji intervaly: ráno, poledne, večer a noc) mnozí pacienti a jejich blízký používají tradiční plastové dávkovače léků.
Dnes jsou již na trhu cenově dostupné modernější elektronické dávkovače léků.
Elektronický dávkovač léků na rozdíl od plastového je doplněn elektronickým zařízením (časovač, připomínač se zvukovým, vibračním nebo vizuálním signálem), které je pevně spojeno s plastovou částí obsahující léky.
Díky elektronickému dávkovači pacient je vždy, podle naprogramovaného režimu, upozorněn v přesný čas (hodina a den) na potřebu užít lék, čímž se výrazně omezuje zapomínání na užití léku a tím zvyšuje účinnost léčby.
Zároveň, v případě, že pacient lék přes upozornění neužije, zařízení ho bude neustále vyzývat na potřebu tento lék vzít, až dokud pacient lék neužije a na dávkovači nepotvrdí užití léku.
Dávkovač léků s automatickým dávkováním léku
Dávkovač léků s automatickým dávkováním léku:
zařízení obsahující automatický dávkovač, který pacientovi sám vydává léky, které má pacient užít v daném čase. Používání tohoto zařízení předpokládá aktivní spolupráci buď samotného pacienta, nebo nejčastěji jeho blízkých, kteří zařízení vždy naplní potřebnými léky (nejčastěji na dobu 7 dní).
Automatický dávkovač léků je mimořádně efektivní pomůcka pro starších pacientů užívajících velký počet léků, pacientů trpících onemocněním Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba, či jiným chronickým onemocněním (cukrovka, hypertenze a jiná onemocnění).